XVIII Lubelski Festiwal Nauki

W dniach 10-16 września 2022 r. pod hasłem Ogrody Nauki odbyła się XVIII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki, której głównym organizatorem jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

W dniach 12-16 września 2022. nasi uczniowie uczestniczyli w prezentacjach/wykładach/pokazach przygotowanych przez pracowników Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego.

Starsi uczniowie w ramach projektu „Z mikroskopią za pan brat” wysłuchali krótkiego wstępu o budowie mikroskopu oraz wykonywaniu preparatów mikroskopowych, następnie samodzielne wykonali preparaty mikroskopowe z liści tytoniu, pyłku roślin, strzępek grzybni, drożdży itp. i oglądali je pod mikroskopem.

Odwiedzili również laboratorium („Laboratoryjne życie roślin”), gdzie poznali świat roślin rosnących na pożywkach w zamkniętych w pojemnikach. Zastosowanie takich warunków pozwala na przełamanie wielu barier występujących w środowisku naturalnym, umożliwia znaczne skrócenie hodowli, a w przypadku trudno rozmnażających się gatunków może ułatwić produkcję sadzonek. W trakcie warsztatów uczestnicy mogli spróbować swoich sił w pracy w laboratorium.

Najmłodsi uczestniczyli w prezentacji głównych roślin rolniczych, obejrzeli: zboża, grykę, kukurydzę, groch, ziemniak, buraka cukrowego, rzepak i chmiel. Przedstawione zostały poszczególne etapy ich produkcji: co jest materiałem siewnym, jak wyglądają rośliny w kolejnych fazach rozwojowych, jak się je zbiera, co jest plonem głównym i ubocznym, jak się je wykorzystuje.

Poprzednie

Następne