Europejski Dzień Języków Obcych w Klasyku

26 września obchodzony jest jako Europejski Dzień Języków Obcych. Święto to ma się przyczynić do propagowania wiedzy o językowej różnorodności kontynentu i zachęcać do nauki języków obcych (według raportu Europejskiej Komisji ds. Kultury i Edukacji – połowa Europejczyków nie jest w stanie porozumieć się w żadnym – poza ojczystym – języku). Niepubliczna Szkoła Podstawowa Klasyk żywo zaangażowała się w obchody tego dnia. Pomysłodawczyniami i dobrymi duchami imprezy były nauczycielki języków obcych – pani Magdalena Stawińska – Pedryc (germanistka i pracownik biblioteki w Klasyku) oraz anglistki – pani Agata Kowalczyk i pani Maria Kamińska. Wystartowaliśmy zatem w Kulinarną podróż po zakątkach Europy – kiermasz potraw znanych i popularnych w europejskich krajach. Uczniowie i nauczyciele smakując ciast, kanapek, serów, wędlin, bagietek, pasztecików, churrosów głosowali na najsmaczniejszą potrawę. Oto wyniki:

I miejsce – klasa 7a – Panna Cotta (Italia) – Dominika Ciećko i Oliwia Leszczewska
II miejsce – klasa 8 a  Sernik migdałowy (Niemcy) – Szymon Bicki
III miejsce – klasa 8 b Ciasto marchewkowe (Anglia) – Anna Kłosowska i Maja Wydra

Zorganizowano też konkurs „Jaka to europejska melodia”, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas, pozostali zaś uczniowie kibicowali jako wierna publiczność. Oto wyniki:

I miejsce – Adrianna Dolecka – klasa 7a
II miejsce – Szymon Bicki – klasa 8a
III miejsce – Amelia Kotowska – klasa 5b

I wreszcie wielki quiz wiedzy o krajach europejskich w formie pisemnego testu. W zmaganiach uczestniczyły trzyosobowe grupy przedstawicieli każdej klasy. Oto wyniki:

I miejsce – klasa 8b (Stanisław Prończuk, Mateusz Lis, Maja Wydra)
II miejsce – ex aequo klasa 8 a (Szymon Bicki, Jakub Leśniak, Mikołaj Szlachcic)
Klasa 7 a (Alicja Szaruga, Jacob Birenzvige, Antoni Milanowicz)

Zwycięzcy wszystkich konkurencji uhonorowani zostali nagrodami. Zabawa była przednia, wrażeń moc a przysmaki – palce lizać. Wszyscy chętni uczniowie przygotowali też plakaty propagujące naukę języków obcych, a poszczególne klasy – plakaty informujące o historii, kulturze i ciekawostkach dotyczących krajów  europejskich, które kilka dni wcześniej uroczyście losowali.

Renata Miłosz

Poprzednie

Następne